Portal Bajo.pl poleca:


Zaloguj się
Login

Hasło
» Nie pamiętasz hasła?
» Załóż konto

 
Resetowanie haseł w systemach Windows NT/2000/XP
W systemie operacyjnym Windows, hasła przechowywane są w pliku SAM. Znajdują się one w folderze Windows/System32/Config i Windows/Repair. Nie można ich skopiować ani edytować, gdy system jest uruchomiony. Są programy do łamania plików SAM i "wyciągania" hasła. Jednak, jeżeli zależy nam na czasie, to w bardzo prosty sposób można takie hasło zresetować.

Podaje przepis na zresetowanie hasła administratora w Windows NT/2000/XP:

1. Dyskietka lub płyta CD.
2. Obraz programu ze strony >> http://home.eunet.no/~pnordahl/ntpasswd/ Ściągnij wersję CD

Nagrywany program na dyskietkę lub CD. Uruchamiamy ponownie komputer, bootując z wcześniej utworzonego dysku. Pojawi nam się informacja o partycjach, Wybieramy tą, na której jest zainstalowany Windows (poprzez wpisanie odpowiedniego numeru). Następnie program zapyta się nas czy chcemy zresetowć hasło administratora [1], czy przywrócić ustawienia konsoli [2], wybieramy 1. Potem także wybieramy 1(Edit user data and passwords ). W następnym menu musimy wpisać nazwę użytkownika, którego hasło chcemy zresetować, czyli Administrator. Pozostawiamy domyślny znak * (nie wpisując hasła. Potwierdzamy [y]. Wybieramy quit, wychodzmiy do menu głównego i wciskamy q, żeby zamknąć program. Hasło zostało zresetowane. Prawda, że proste :-)

Inny ciekawy programik zmiany hasła Windows:
Astrumi - linuks bootujący z plyty CD. Oprócz narzędzi do odzyskiwania haseł, zawiera wiele przydatnych programów. Zajmuje tylko 50 MB. Kiedy załaduje się konsola, wpisz nt_pass. Uruchomi się narzędzie do zmiany hasła.
>> Pobierz program